„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wzrost konkurencyjności na rynku poprzez wdrożenie innowacyjności produktowej, procesowej i marketingowej związanej z wylęgiem "Piskląt niemodlińskich" w zakładzie wylęgowym w Magnuszowicach, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Konferencja w Kielcach o innowacjach w produkcji piskląt

Logo_EU.jpeg                                                                                                                 prow.jpeg  

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Operacja pn. Wzrost konkurencyjności na rynku poprzez wdrożenie innowacyjności produktowej,
procesowej i marketingowej związanej z wylęgiem "Piskląt niemodlińskich"
w zakładzie wylęgowym w Magnuszowicach współfinansowana
jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Na temat innowacji w produkcji piskląt rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w dniu 12 września 2018 r. w Hotelu Best Western w Kielcach. Grupa Operacyjna ModernHatchEPI.eu, realizuje projekt, na który pozyskano dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działania M16 "Współpraca", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. To już druga z zaplanowanych przez partnerów z Grupy Operacyjnej konferencji odbywających się pod hasłem: "Wylęg PISKLĄT z dostępem do ŚWIATŁA, WODY i PASZY a potrzeby liderów branży mięsnej". Tym razem do udziału w dyskusji zaproszono producentów i specjalistów z branży drobiarskiej z terenów województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Spotkanie moderował Marcin Baranowski – Kierownik Projektu Grupy Operacyjnej.

Prof. Andrzej Gaweł z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przybliżył uczestnikom spotkania trendy na światowym rynku drobiarskim, oczekiwania konsumentów oraz wyjaśnił na czym polegać będą badania naukowców na terenie zakładu firmy ModernHatch sp. z o.o. sp. k. w Magnuszowicach. Założeniem projektu Grupy Operacyjnej ModernHatchEPI.eu jest zapewnienie jak najlepszych warunków rozwoju piskląt poprzez umożliwienie jedzenia i picia natychmiast po wydostaniu się ze skorupki. Efekty tych działań z całą pewnością przełożą się na lepszą zdrowotność piskląt jednodniowych oraz uzyskanie przez nie optymalnej masy ciała, ponieważ wcześniejsze pobieranie paszy uaktywni przewód pokarmowy, który będzie się lepiej rozwijał, a pobrane z woreczka żółtkowego przeciwciała sprawią, że układ immunologiczny ptaków będzie sprawniej funkcjonował. Dodatkowo, dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii, przeprowadzone zostaną badania nad wczesnym podaniem probiotyków do jaja, co ma przyczynić się także do poprawy zdrowotności piskląt.

Kornel Zyla z ModernHatch, który nadzoruje rozbudowę zakładu wylęgowego oraz wdrożenie nowej technologii w Magnuszowicach na Opolszczyźnie, omówił techniczne i praktyczne różnice między tradycyjną a innowacyjną techniką wylęgu piskląt. Uczestnicy konferencji w Kielcach z zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania. Zastosowana innowacyjna technologia w ModernHatch (urządzenia typu Hatchcare) pozwoli na wylęg piskląt bardziej zbliżony do naturalnego. Pisklęta po wykluciu będą mogły pobrać paszę i wodę oraz dowolnie poruszać się w koszu, co znacznie zredukuje stres i przyczyni się do większej zdrowotności. Uczestnicy konferencji mogli także dowiedzieć się, jakich korzyści finansowych można spodziewać się, zaopatrując się w  pisklęta wylężone w technologii "troskliwego wylęgu".

Na zakończenie konferencji w Kielcach uczestnicy mogli wysłuchać także prezentacji przedstawicieli firm: KPS Foods, zajmującej się ubojem i przetwórstwem drobiu oraz Tasomix, która specjalizuje się w produkcji pasz i koncentratów dla zwierząt – drobiu, trzody i bydła.

Konferencja dla hodowców brojlera z województw świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego była szansą na poznanie najnowszych trendów i technologii na rynku drobiarskim oraz na nawiązanie wielu nowych kontaktów z liderami branży drobiarskiej w Polsce.